Loading Posts...

Jakie dokumenty wymagane są do rejestracji działalności gospodarczej?

Jeżeli chcesz uniknąć błędów i niepotrzebnego stresu związanego z zakładaniem działalności gospodarczej, zapraszam Cię do przeczytania poniższego artykułu, który na pewno będzie pomocny przy rozpoczęciu prowadzenia firmy.

 

Wiele osób uważa, że procedura związana z otworzeniem firmy jest trudna i skomplikowana – nic bardziej mylnego, ponieważ zakładanie działalności gospodarczej to prosty i całkowicie

darmowy proces. Jeśli chcesz, aby założenie własnej firmy było jeszcze prostsze warto pamiętać o niezbędnej dokumentacji do rejestracji firmy:

 

Jak założyć własną firmę?

Kiedy już wiesz, że zakładanie własnej działalności gospodarczej wcale nie jest takie trudne, czas na złożenie wniosku o wpis do rejestru/ewidencji (w skrócie – CEIDG) i dopełnienie reszty formalności.

Do wypełnienia wniosku CEIDG będą potrzebne następujące dane:

 • numer pesel
 • miejsce zameldowania i zamieszkania
 • data urodzenia,
 • imiona rodziców,
 • obywatelstwo,
 • seria i numer dokumentu tożsamości,
 • rodzaj i adres działalności gospodarczej
 • numer NIP-jeżeli nie posiadasz, zostanie Ci nadany po wypełnieniu wniosku.

Razem z formularzem CEIDG warto pamiętać o konieczności złożenia odpowiedniego druku ZUS ZUA. Druk ZUS ZUA musisz wypełnić, jeżeli chcesz zgłosić siebie lub pracownika do wszystkich ubezpieczeń, czyli społecznych i zdrowotnych. Kiedy przedsiębiorca zobowiązany jest tylko do opłacania składki zdrowotnej (zatrudnienie na podstawie umowy o pracę), do ZUS-u należy złożyć deklarację ZUS ZZA. Jeżeli nie zrobisz tego od razu przy wypełnianiu wniosku CEIDG, w terminie do 7 dni musisz udać się do ZUS-u i zgłosić do ubezpieczenia.

 

Gdzie udać się z wnioskiem o rejestrację?

Formularz dotyczący założenia pierwszej działalności gospodarczej możesz wypełnić osobiście i udać się z nim do urzędu gminy, aby złożyć swój podpis na dokumentach.

Po złożeniu wniosku możesz od razu rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej lub wybrać inną datę rozpoczęcia.

Następnie nastąpi weryfikacja Twoich danych podanych w formularzu, weryfikacja lub nadanie numeru NIP, weryfikacja lub nadanie numeru REGON, zgłoszenie płatnika w ZUS lub KRUS i inne formalności.

Jeżeli po raz pierwszy masz do czynienia z zakładaniem działalności gospodarczej lub ponownie chcesz otworzyć firmę, (ale nie wcześniej niż po upływie 60 miesięcy od dnia zakończenia lub zawieszenia) możesz skorzystać z ulgi na start. Przez okres 6 miesięcy możesz opłacać tylko składkę zdrowotną lub skorzystać z obniżonych składek przez 24 miesiące.

 

 W jaki sposób możesz założyć działalność gospodarczą?

Poza tradycyjnym sposobem rejestracji firmy – osobiście w urzędzie, możesz to zrobić nie wychodząc z domu.

 • Internet-musisz jedynie posiadać zaufany profil na platformie administracji publicznej ePUAP  lub podpis elektroniczny. Konto na platformie ePUAP jest w pełni darmowe, wystarczy zarejestrować się na stronie i potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić udając się do Urzędu lub do wybranego oddziału banku.
 • Telefon-od tego roku rejestracji można również dokonać telefonicznie. Podczas telefonicznego zakładania działalności gospodarczej konsultant infolinii pobierze odpowiednie dane i wprowadzi je do formularza. Po rejestracji otrzymasz sms z numerem wniosku, który możesz pokazać w urzędzie gminy, aby podpisać dokumenty. Możesz również dopełnić formalności przez internet–ePAPU lub podpis elektroniczny.

 

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Do Urzędu Skarbowego powinni udać się przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zostać płatnikami VAT. Obowiązkowo płatnikiem VAT muszą zostać osoby, u których obrót przekroczy 200 tys. zł netto rocznie. Należy wtedy złożyć druk VAT-R do Urzędu Skarbowego.

Dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności oraz dla firm z niskimi kosztami prowadzenia przedsiębiorstwa korzystniejszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z VAT-u.

W takich przypadkach przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy w sposób ogólny, liniowy lub ryczałtem, tak jak zadeklarował w formularzy CEIDG.

 

Jakie dokumenty powinien posiadać przedsiębiorca po dokonaniu rejestracji?

Po zakończeniu formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej zostajesz przedsiębiorcą i powinieneś posiadać następujące dokumenty:

 • potwierdzenie wpisu do CEIDG
 • potwierdzenie posiadania/nadania numeru NIP,
 • potwierdzenie posiadania/nadania numeru REGON,
 • zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS
 • zgłoszenie jako płatnik VAT (opcjonalnie)

Jeżeli zainteresował Cię ten temat, zachęcamy również do zapoznania się z podobnymi artykułami na naszych stronach:

 1. Koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej
 2. Konsekwencje prowadzenia firmy bez jej rejestracji

Leave a Comment

Loading Posts...