Loading Posts...

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas prowadzenia startupu

Prowadzenie startupu kojarzy się większości z możliwością stworzenia niepowtarzalnego projektu, który w konsekwencji pozwoli uzyskać wysokie zyski. Nic w tym dziwnego, każdy zna choć jednego miliardera, który zaczynał od małego startupu „w piwnicy” by ostatecznie znaleźć się na samym szczycie najlepiej zarabiających. Jednak na drodze sukcesu łatwo popełnić błędy, które w znaczący sposób mogą odbić się na projekcie. Jakich więc kroków unikać by nie zbankrutować?

 

  1. Biznesplan.

Tworząc sturtup, który w założeniu ma być opłacalnym i perspektywicznym biznesem, nie możemy polegać jedynie na pomyśle. Potrzebujesz szczegółowego planu, analiz czy benchmarku, które dokładnie określą profil i założenia działalności. Nieodpowiednio doprecyzowany model biznesowy jest nagminnie spotykany u początkujących startupowców.

 

  1. Brak funduszy

Nim startup zacznie zarabiać, minie dużo czasu. W tym okresie niezbędne jest posiadanie rezerwy pieniężnej, która pozwoli nie tylko na założenie działalności, ale również na utrzymanie pracowników przez kilka miesięcy. Bez odpowiednio wysokiego budżetu projekt może szybko zakończyć się bankructwem. Realia natomiast pokazują, jak często ten element jest pomijany. Przedsiębiorcy uważają, że projekt od razu zacznie przynosić zyski, przez co nie są odpowiednio zabezpieczeni. Konsekwencją takiego zaniedbania zazwyczaj jest upadek firmy.

 

  1. Nieodpowiednia analiza oraz testy.

Wprowadzenie produktu na rynek jest początkiem nieustannych prognoz oraz analiz. Z czasem niezbędna okazuje się drobiazgowa interpretacja wyników oraz weryfikacje powziętych działań. Najlepiej do tego sprawdzą się testy A/B,  dzięki nim można określić czynniki, które najlepiej wpływają na proces decyzyjny klienta. Wśród młodych startupów rzadko można znaleźć takie, które w rzetelny sposób podchodzą do analizy. Istnieje przekonanie, że produkt sam w sobie jest wystarczająco dobry, by obronić się na konkurencyjnym rynku

 

  1. Niewłaściwy dobór pracowników.

Błąd, który z pozoru wydaje się błahy, tak naprawdę dotyka wiele początkowych startupów. Chcąc zminimalizować wydatki, zatrudnia się osoby niekompetentne i powierza się im wiele zadań, wykraczających poza kompetencje pracownika. Odpowiednia struktura zatrudnienia jest niezbędna na drodze do sukcesu, nie można jej bagatelizować.

 

  1. Wyłącz emocje.

Prowadzenie biznesu wiąże się z dużymi wkładem nie tylko energii ale również serca, zwłaszcza gdy jest to firma oparta o innowacyjny model biznesowy i są to pierwsze kroki w prowadzeniu działalności. Na tym etapie musisz kierować się przede wszystkim logiką, rozumem oraz analizą. Powtarzanym błędem jest nieumiejętność odseparowania własnych emocji od myślenia zdroworozsądkowego. Wiąże się to często z negatywnym wpływem na firmę, zwłaszcza w perspektywie długofalowej.

Na drodze prowadzenia działalności, każdy przedsiębiorca spotka się z trudnymi decyzjami, które zmienią jego startup. Ważne by wiedzieć jakich kroków unikać by doprowadzić do powodzenia firmy.

 

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/technologie/najczestsze-bledy-startupow/wefkvhj

http://www.biznes-firma.pl/najczestsze-bledy-startupowcow/27045

https://startupacademy.pl/3-glowne-powody-porazek-startupow/

https://www.zadluzenia.com/startup/

Leave a Comment

Loading Posts...