Loading Posts...

Rozmowa kwalifikacyjna – na co zwracać uwagę przy rekrutacji nowych pracowników?

Jesteś młodym przedsiębiorcom, a przed Tobą pierwsze rozmowy kwalifikacyjne? A może zostałeś oddelegowany przez osoby z góry do przeprowadzenia rekrutacji nowych pracowników? Spokojnie, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy zwrócić uwagę na parę szczegółów, które zagwarantują Ci, że zatrudnisz odpowiednią osobę na odpowiednie miejsce.

Wstęp

Zwróć uwagę na przywitanie kandydata, a dokładnie na jego mowę ciała. Istotne jest podanie ręki rekrutującemu i stałe utrzymywanie kontaktu wzrokowego – ot, podstawowy savoir vivre zachowania wobec nieznajomego, z którym musimy nawiązać rozmowę. Według statystyk, kandydat w powinien zrobić na Tobie wrażenie w ciągu pierwszych 5 sekund, które podświadome wpłynął na twoją ostateczną decyzję. Otwarta mowa ciała będzie świadczyć o pewności siebie osoby, którą rekrutujesz, co działa zdecydowanie na jej korzyść.

Rozwinięcie

Zwróć uwagę na to, jak kandydat dowiedział się o ofercie waszej firmy. Może interesuje się tego typu usługami od dłuższego czasu, a może zupełnie odwrotnie – chce spróbować w swoich sił w czymś zupełnie nowym? Jeżeli jest tzw. świeżakiem, pamiętaj, nie możesz go skreślić.

Zainteresowany musi sprzedać Ci wszystkie swoje umiejętności tak, żebyś myślał, że to idealna osoba, której potrzebujesz. Dowiedz się wszystkiego o jego wcześniejszym doświadczeniu, o tym, dlaczego zrezygnował z poprzednich prac i dlaczego finalnie trafił akurat tutaj.

Doświadczenie zawodowe i wykształcenie powinno stanowić dla ciebie priorytet, aczkolwiek są sytuacje, w których powinieneś lekko zmodyfikować hierarchię swoich potrzeb pracowniczych. Jeżeli widzisz, że kandydat na nowego pracownika wyraża zdecydowane
i stanowcze chęci rozwoju i pracy akurat w twojej firmie, to może warto poświęcić mu nieco więcej czasu na kształcenie w kierunku Waszych usług? Niedoświadczeni początkowo pracownicy często sprawdzają się tak samo dobrze, jak ludzie pracujący wcześniej
w wymaganej branży.

Oprócz stron stricte technicznych, powinieneś zwrócić też uwagę na profil osobisty kandydata. Stawiaj mu podchwytliwe pytania, prezentuj sytuacje z życia codziennego firmy
i poproś o przedstawienie wymyślonego przez niego rozwiązania dla danej sytuacji. Twój pracownik musi umieć odnaleźć się w sytuacjach narażających na stres i wymagających efektywnego, natychmiastowego działania.

Zakończenie

Po całościowym zaprezentowaniu przez pretendenta swojego profilu, nadszedł czas, abyś to ty przejął ster. To moment, w którym należy przedstawić swoje wymagania, oczekiwania i plany w stosunku przyszłego pracownika. W tej fazie powinna również paść
z Twoich ust informacja odnośnie wynagrodzenia. To moment, w którym powinieneś bacznie obserwować kandydata – jeżeli będzie niezadowolony z twoich warunków, prawdopodobnie podświadomie zacznie się wycofywać. Jeżeli jednak sytuacja wyda się dla niego korzystna – zacznie automatycznie zadawać kolejne pytania, którymi wykaże swoje aktywne zainteresowanie.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej powinien zostać wcześniej rzetelnie przygotowany przez rekrutującego. Od sposobu i formy prowadzenia rozmowy zależy, czy uda się pozyskać dla firmy wartościowego pracownika – pamiętajmy o tym.

Show one comment

16 kwietnia, 2022
0

Thank you for your post, and i suppose it helps me a lot.

Leave a Comment

Loading Posts...