Loading Posts...

Sam sobie szefem – czy własna firma się opłaca?

Myślisz o prywatnym biznesie? Twoja firma podsunęła Ci pomysł samozatrudnienia? Prowadzenie własnej działalności to dużo obowiązków, ale i wiele korzyści. Decydując się na samodzielną pracę, warto przeanalizować jej wady i zalety.  Zebraliśmy wszystkie “za” i “przeciw”, o których wiemy z naszego doświadczenia.

Na początku rozróżnijmy dwie podstawowe sytuacje, w których zaczynasz decydować o losach firmy. Pierwsza to samozatrudnienie, czyli model, w którym twój dotychczasowy pracodawca staje się pierwszym kontrahentem. Druga dotyczy własnego pomysłu na prowadzenie biznesu. Dzięki temu zaczynasz kreować markę, sam w nią inwestujesz i ponosisz ryzyko. W każdym z przypadków zastanów się, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu  firmy.

Samozatrudnienie – zalety prowadzenia własnej działalności

 • niższe koszty dla pracodawcy niż przy zatrudnieniu na etat;

Kalkulacja kosztów na przykładzie najniższego wynagrodzenia:

Zatrudnienie na etat:

 • kwota brutto – 2100 zł
 • kwota netto  – 1530 zł

Samozatrudnienie:

 • kwota brutto (kwota brutto przy zatrudnieniu na etat + opłaty, których nie ponosi już za pracownika jego pracodawca) – około 2532 zł;
 • kwota netto (po odliczeniu opłacanych przed przedsiębiorcę wydatków) – około 1830 zł;
 • możliwość negocjowania na stopie partnerskiej z przyszłym kontrahentem;
 • liniowa stawka opodatkowania przy dużych dochodach z firmy (założenie działalności gospodarczej powoduje ominięcie drugiego progu podatkowego 32 % i przejście na podatek liniowy wynoszący 19% przy dochodach wyższych niż 85 tys. zł rocznie);
 • niskie składki ZUS przez dwa lata od rozpoczęcia działalności:
  • po ostatecznym zatwierdzeniu nowych przepisów przez Senat od 01.2019r. mały ZUS będzie proporcjonalny do przychodów przedsiębiorstwa (aktualnie składka wynosi 1232,16 zł niezależnie od wielkości firmy, od stycznia 2019 stawka przy minimalnym wynagrodzeniu wyniesie 660 zł);

Po 2 latach można przekształcić firmę w spółkę z o.o. lub zamknąć działalność i odczekać 5 lat, aby ponownie płacić niskie składki ZUS. Od kwietnia 2018 pojawiła się możliwość skorzystania z ulgi na ubezpieczenia społeczne przez okres 6 miesięcy (nie obejmuje ubezpieczeń zdrowotnych).

 • możliwość zmniejszenia zobowiązań podatkowych poprzez zaliczenie wydatków w koszty, do których należą m.in.:
 1. czynsz i urządzenie biura;
 2. koszty rejestracji firmy i opłaty skarbowe;
 3. rachunki za media;
 4. wydatki na reklamę;
 5. materiały i towary, z których powstają produkty.

Samozatrudnienie – wady prowadzenia własnej działalności

 • brak płatnego urlopu wypoczynkowego i macierzyńskiego;
 • brak wynagrodzenia chorobowego (możliwość przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i samodzielne opłacanie składek NFZ);
 • mniejsza stabilność zatrudnienia.

 

Pomysł na własny biznes – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorstwo, które dopiero się rozwija, musi posiadać adres, pod którym będzie funkcjonować. Sprawdź, dlaczego warto zarejestrować firmę poza domem i skorzystać z wirtualnego biura.

Pamiętaj, że pomysł na własną działalność powinieneś dobrze przemyśleć. Podstawą jest biznesplan, który ułatwi twoją pracę. Na tym etapie należy dokładnie policzyć koszty zatrudnienia, składek ZUS, wynajęcia biura oraz prowadzenia księgowości.  

W ofercie mBiura znajdziesz interesujące pakiety, które umożliwią Ci sprawne zaplanowanie wszystkich działań i obniżą wydatki twojej działalności. Nie zapomnij o stronie internetowej, którą stworzysz przy pomocy narzędzi takich jak WordPress lub Wix.

Zapoznaj się również z zaletami e-marketingu, który jest ciekawym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających własną działalność. Przydatna staje się analiza SWOT, czyli metody analizy strategicznej przedsiębiorstwa. Możesz ją zastosować dla całej działalności lub tylko w wybranych obszarach, np. marketingu lub finansach.

Podsumowując, zachęcamy do odważenia się na rejestrację własnej firmy i dołączenia do grona przedsiębiorców.  Zdobędziesz w ten sposób podstawową wiedzę księgową i prawną, a przede wszystkim wpłyniesz na swoje zarobki i życie. Jeśli wciąż się wahasz, to skorzystaj z konsultacji, które otrzymasz zupełnie za darmo: http://mbiuro.com/kontakt/.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem:

http://mspolka.pl/blog/wirtualne-biuro-czym-jest-i-czy-sie-oplaca/

http://dlaszefa.pl/koszty-prowadzenia-jednoosobowej-dzialalnosci-gospodarczej/

Leave a Comment

Loading Posts...