Loading Posts...

Freelancer, czyli wolny strzelec. Jakie narzędzie i usługi warto znać?

freelancer mbiuro

Freelancera możemy określić jako osobę, która dla wybranego zleceniodawcy wykonuje wyznaczone przez niego zadania, na innej podstawie niż umowa o pracę, jest typowym wolnym strzelcem. Co różni taką formę zatrudnienia od standardowej? Większą swobodę freelancera, jeżeli chodzi o wybór zleceń, ustalania swoich godzin pracy, a przede wszystkim miejsca, w którym daną pracę może wykonać. W obecnych czasach katalog zawodów wciąż się rozszerza, jednak najpopularniejszymi w pracy wolnego strzelca są takie branże twórcze jak: copywriter, grafik, korektor, tłumacz, dziennikarz, przedstawiciele branży IT, coach, psycholog czy również trener personalny albo fotograf. Jednak warunkiem koniecznym w każdej z powyższych dziedzin jest wyspecjalizowanie się w danym zagadnieniu oraz praktyczne umiejętności w danym zakresie. Możemy powiedzieć, że do rozwoju nowego wymiaru freelancingu przyczynił się wzrost popularności Internetu, który umożliwia nam kontakt z ludźmi z całego świata. Jednak zadajmy sobie pytanie jak możemy zostać freelancerem? Ta praca wymaga sporej zaradności oraz przebojowości. Wolny strzelec musi sam zadbać o to, aby trafiły do niego jak najlepsze zlecenia, pilnować terminów powierzonych mu zadań. Teoretycznie freelancer jest też własnym marketingowcem, handlowcem, czy też księgowym, dbającym o dopełnienie niezbędnych formalności i pilnującym terminów zapłat za swoją pracę. W praktyce, na szczęście, rynek bogaty jest w narzędzia i usługi optymalizujące i usprawniające codzienną pracę. 

Praca freelancera może być bardziej przyjemna i efektywna, jeśli umiejętnie wykorzysta szereg aplikacji i programów wspierających poszczególne obszary firmy. Współczesne narzędzia biznesowe i technologiczne upraszczają wykonywania wielu obowiązków i umożliwiają na swobodny przepływ różnych informacji. Freelancer, który chce pracować wydajnie i bezstresowo, powinien wybierać rozważnie programy i aplikacje pozwalające na szybkie dzielenie się danymi. Poniżej przykładowa i mocno uproszczona, biorąc pod uwagę ofertę rynku, lista najciekawszych i najpopularniejszych, a czasami wręcz niezbędnych programów, po które sięgają samozatrudnieni.

Pakiet Office 365 – jest najważniejszym pakietem narzędzi dla przyszłego freelancera, działający w środowisku chmurowym. Daję możliwość przechowywania plików w chmurze, bezpieczeństwo danych, łatwe planowanie, a przede wszystkim działanie na różnych narzędziach oraz pracę nad projektem w zespole.

Microsoft Teams – istnieje od 2017, dołączył do rodziny Office 365. Usługa pozwala na pracę zespołową i ułatwia komunikację, zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych..

G Suite / One Drive – podobne aplikacje, umożliwiające tworzenie i przechowywanie dokumentów. Edycja plików możliwa jest również w trybie offline, bez dostępu do Internetu. Dostęp do dokumentów jest wygodny i umożliwia pracę z każdego urządzenia połączonego z siecią, więc to idealny pakiet dla mobilnych freelancerów. Pakiet jest prosty w obsłudze i nie wymaga instalowania poszczególnych plików z osobna.

  • Google Drive – kolejny wirtualny dysk, na którym można gromadzić dane. Dodatkowe funkcje pozwalają na segregowanie wszystkich danych oraz szybki dostęp do najważniejszych plików, znajdujących się w danym dysku.
  • Google Docs – dokumenty tekstowe mogą być tworzone i edytowane z przeglądarki. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pracują nad jednym projektem.
  • TeamViewer – pozwala na zdalne kontrolowanie systemu operacyjnego za pośrednictwem sieci. Pozwala na połączenie się ze swoim biurowym komputerem i pracę z dowolnego miejsca na świecie.
  • Trello – aplikacja, która pozwala zarządzać projektami lub planować własne zadania. Umożliwia tworzenie list zadań do zrobienia, które możemy przypisywać do naszych współpracowników, nadawania im terminów oraz śledzenia ich postępów.
  • Useme – serwis pracy zdalnej, pozwala na prezentowanie swojego portfolio przyszłym zleceniodawcom. Serwis pozwala na zawieranie elektronicznych umów między stronami.
  • Powyższa lista stanowi tylko namiastkę dostępnych rozwiązań, wraz z zdobywaniem doświadczenia jako wolny strzelec odkryjemy inne, bardziej wyspecjalizowane rozwiązania, odpowiadające charakterystyce naszej pracy.

Odrębną grupę stanowią usługi, dzięki którym prowadzenie firmy staje się wygodniejsze, szybsze, a często też tańsze niż standardowe rozwiązania. Wszelkie formalności spoczywające na przedsiębiorcy można zlecić podmiotom wspierającym ich funkcjonowanie firmy w kluczowych obszarach: administracyjnym, księgowym czy prawnym. Przedsiębiorcy często korzystają z rozwiązania tzw. wirtualnego biura, w ramach którego otrzymują adres do rejestracji firmy, obsługę korespondencji, czy szereg usług dodatkowych takich jak obsługa telefoniczna, przechowywanie dokumentów, odbiór i wysyłka skanów korespondencji, wynajem Sali konferencyjnej na spotkania z kontrahentami, kompleksowa obsługa księgowa, czy wsparcie prawne. Całość w jednym miejscu, ze zdecydowanie niższymi kosztami niż wynajęcie lokalu, zatrudnienie pracownika, księgowej, czy prawnika. Firmy które oferują wynajem wirtualnego biura zazwyczaj powiązane są z przestrzenią coworkingową, kolejnym popularnym na całym świecie rozwiązaniem. Wynajem biurka do pracy w zorganizowanej i dostosowanej do pracy przestrzeni współdzielonej z innymi, umożliwia wymianę doświadczeń, wzajemne wsparcie, czy udział w ciekawych wydarzeniach. Można stwierdzić, że freelancer musi sam myśleć o przyszłości i standardach swojej marki, aczkolwiek może zlecić to innym zaufanym osobom mając czas na rozwój swoich skrzydeł.

Freelancerzy chętnie uczestniczą w wydarzeniach umożliwiającym im rozwój, czy poszerzenie wiedzy. Wiele organizacji, taki jak inkubatory przedsiębiorczości, cyklicznie organizują szkolenia, wykłady, spotkania czy wydarzenia będące dawką wiedzy i motywacji dalszej pracy. Dużą wartość stanowi udział w konferencjach organizowanych często na dużą skalę i poruszających aktualne tematy, czy też prezentujące nowe narzędzia usprawniające pracę. To dobry sposób, aby dowiedzieć się więcej w obszarze aktualnych trendów, poznać fachowców z danej dziedziny, ale też czerpać inspirację od innych. W Polsce pierwsza konferencja dla freelancerów odbyła się 29 i 30 maja w 2012 r. w Gliwicach pod hasłem Freelance Camp. Było to wyjątkowe wydarzenie zarówno dla uczestników, jak i dla prelegentów, którzy wcześniej kontaktowali się tylko zdalnie. Pierwsza konferencja zaowocowała kolejnymi imprezami tego typu, które spotykają się z ogromnym zainteresowaniem i zrzeszeniem wolnych strzelców. Rzutuje to na doskonalenie swojej pracy oraz poszerzenie swojej sieci kontaktów.

Praca freelancera przedstawia nowe spojrzenie na wykonywanie obowiązków, na którą nie każdy z nas się decyduje. Jest to odpowiedzialny kierunek, który potrzebuje zdeterminowanego człowieka do osiągnięcia sukcesu. Zastanówmy się czy my sami moglibyśmy zostać wolnymi strzelcami?

Autorka: Matylda Mazur


Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-freelancer-czym-sie-zajmuje-i-jak-nim-zostac

https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/narzedzia-do-organizacji-pracy-zdalnej-freelancer-webmaster

https://bogatystudent.pl/wirtualne-biuro-co-to-jest-ile-kosztuje-wynajem-adresu-dla-firmy/

https://freshmail.pl/blog/najlepsze-narzedzia-freelancerow-p3/

http://opracyzdalnej.pl/czy-warto-chodzic-na-konferencje-czyli-rozwoj-zawodowy-freelancera/

http://di.com.pl/po-pierwszym-freelance-camp-relacja-organizatora-45758

Show one comment

27 kwietnia, 2020
0

Bardzo ciekawy artykuł!

Leave a Comment

Loading Posts...