Loading Posts...

Minimalne wynagrodzenie od 2019 roku

minimalne wynagrodzenie 2019

Podjęto decyzję w sprawie minimalnej płacy w roku 2019. Czy Rada Ministrów okazała się przychylna pracownikom? Czy zaobserwujemy wzrost w porównaniu do wynagrodzenia z lat poprzednich? Sprawdź jakie stawki netto, brutto i godzinowe obowiązują od 2019 roku.

 

Stawka dyskusyjna

Wysokość krajowej płacy minimalnej jest najistotniejsza dla osób, które wykonują najniżej opłacane prace. Wzrost wynagrodzenia jest dla nich równoznaczny z podniesieniem comiesięcznych zarobków i poprawą komfortu życia codziennego. Zmiany płacy minimalnej obowiązują zarówno pracowników wykonujących zawód na podstawie umowy o pracę, jak i zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło i zlecenie, zgodnie z którymi obowiązuje wynagrodzenie godzinowe.

Pierwszą propozycją przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej było podwyższenie pensji minimalnej do 2250 zł brutto, co oznacza podwyżkę płacy aż o 150 zł brutto więcej w porównaniu do roku poprzedniego. O jeszcze wyższą płacę zawalczyła Solidarność i OPZZ, postulując, żeby pułapem najniższym było 2278,5 zł, a nawet 2383 zł brutto.

Finalną decyzję podjęła Rada Ministrów 11 września 2018 roku ogłaszając, że wysokość płacy minimalnej obejmie pierwszą stawkę dyskusyjną, tj. 2250 zł brutto.

 

Zarobek łączny

Zgodnie z ostateczną decyzją Rady Ministrów, wysokość płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 roku dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wynosi 2250 zł brutto, co daje 1643 zł netto. Na tle gospodarki krajowej, wynagrodzenie to wynosi około 47 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Taka podwyżka oznacza, że pracownicy będą dostawać około 100 zł miesięcznie więcej, niż w roku 2018.

  • Osoby zatrudnione w niestandardowym wymiarze godzin również mogą spodziewać się podwyżki. Minimalnym wynagrodzeniem pracowników zatrudnionych na pół etatu jest od 1 stycznia 2019 roku minimum 1125 zł brutto;
  • Wzrost dotyczy też pracowników zarabiających w oparciu o umowę o dzieło i umowę zlecenie. Najniższa stawka godzinowa nie może być mniejsza, niż 14,70 zł brutto (około 12 zł na czysto).

 

Co na to pracodawcy?

W momencie wzrostu płacy minimalnej, najbardziej cierpią pracodawcy. W związku z podwyższeniem aż o 150 zł brutto, podniósł się manifest dotyczący zbicia płac minimum do 117 zł miesięcznie.

Apelacja pracodawców została skutecznie odparta, ale jest jasnym sygnałem zwiastującym możliwość powrotu w roku 2020 do płac z roku 2018, bądź pozostania na poziomie bieżącym, z odrzuceniem kolejnych wzrostów.

Większe stawki minimalne to nie jedyne ważne zmiany, które wydarzyły się na przełomie 2018 i 2019 roku. Zajrzyj do naszych innych artykułów i nie pozwól, żeby ominęło Cię coś ważnego!

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach wynagrodzeń, a przy tym bardzo cenisz swój czas? Zrobimy to za Ciebie! Zerknij na ofertę naszej księgowości i biura wirtualnego, a gwarantujemy, że wszystko stanie się przedsiębiorczo prostsze!

Leave a Comment

Loading Posts...