Co kryje się pod pojęciem work-life balance?
Hasło to możemy coraz częściej zaobserwować zarówno w publikacjach naukowych jak i u lifestylowych influencerów. Wprowadzenie tej zasady do firmy jest nie tylko pożądane, ale wręcz konieczne. Jakie korzyści niesie za sobą i czy ma prawo bytu w dzisiejszym zabieganym świecie?
Work-life balance to umiejętność połączenia pracy z prywatną sferą życia. Osiągnięcie takiej równowagi jest możliwe w momencie, kiedy praca nie dominuje życia osobistego oraz kiedy życie osobiste nie odbywa się kosztem pracy.
Idea ta pierwszy raz pojawiła się na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. Trudno się dziwić — jeszcze na początku XIX wieku przeciętny dzień roboczy trwał od 12 do nawet 16 godzin. Wtedy „work-life balance” było zasadą niemożliwą do wprowadzenia. Na szczęście, wraz z rozwojem społeczeństwa i gospodarki, tydzień pracy stał się krótszy, a warunki nieporównywalnie bardziej komfortowe. Starając się znaleźć kompromis dla kariery, rodziny i własnych zainteresowań odkryto, że tylko zdrowy balans może zapewnić sukces w każdej z płaszczyzn życia.
Firmy dostrzegają korzyści, które niesie ze sobą idea work-life balance. W zespole panuje lepsza atmosfera, pracownicy są mniej zestresowani oraz zdrowsi — zarówno psychicznie jak i fizycznie. Usatysfakcjonowany pracownik to wydajny pracownik!
W dzisiejszym świecie work-life balance nie jest opcją, a koniecznością, bez której firma nie będzie w stanie się rozwijać i osiągać sukcesów. W trosce o swoje teamy szefowie coraz częściej oferują rozmaite udogodnienia — dofinansowanie prywatnej opieki medycznej, szkoleń i kursów czy nawet tworzenie przedszkoli w miejscach pracy. Dzięki tym benefitom pracownicy mogą zaoszczędzić swój czas oraz rozwijać pasje, co w perspektywie czasu procentuje korzystniejszymi wynikami oraz lepszą atmosferą w miejscu pracy.
Jak wprowadzić ideę work-life balance do swojego życia?
Jeśli jesteś szefem:
- Zadbaj o elastyczność dla swoich pracowników — pozwól im samodzielnie układać plan dnia, ustawiać urlopy, proponować innowacje. Dając im dużą dowolność i komfort, sprawisz, że mogą znaleźć innowacyjne i efektywniejsze sposoby na wykonywanie swojej pracy.
- Zapewnij pracownikom potrzebne zasoby — szybka drukarka, kolejne szkolenie a może po prostu ulubiona kawa? Jeśli zapewnisz pracownikom niezbędne narzędzia do pracy, odwdzięczą Ci się lepszymi wynikami oraz przyjemną atmosferą.
- Dawaj dobry przykład — jeśli sam będziesz żył w myśl idei work-life balance pracownicy dostrzegą jej korzyści i sami zaczną ją stosować.
Jeśli jesteś pracownikiem:
- Naucz się stawiać zdrowe granice — to nie wstyd czasami powiedzieć „nie”. Lepiej jest odmówić jeśli nie jesteś w stanie wykonać zadania ze względu na brak czasu, niewystarczającą wiedzę w danym zakresie bądź nawet problemy zdrowotne.
- Zadbaj o prawidłową komunikację zarówno wewnątrz zespołu, jak i z szefem — jeśli jasno będziesz wyrażał swoje potrzeby, czy problemy, istnieje dużo większa szansa, że osiągniesz pożądany rezultat i nie stracisz swojego czasu.
- Wyznaczaj sobie priorytety — jeśli ustawisz swoje zadania od najważniejszego, łatwiej będzie Ci zaplanować swój dzień, a praca będzie dużo mniej stresująca.
Warto także podkreślić, że dla każdego zasada work-life balance może oznaczać coś innego- w zależności od osobistych priorytetów, zobowiązań oraz zdolności. Kluczowe jest samodzielne szukanie „złotego środka”, własnego sposobu na połączenie pracy i życia prywatnego tak, aby obie te sfery tworzyły spójną całość, lecz nie przeszkadzały sobie wzajemnie i miały zdrowe granice.
Szefie, zadbaj o swój work-life balance!
Mając z głowy odbiór korespondencji, telefony, księgowość, a także obsługę prawną zyskasz więcej czasu na rozwój swojej firmy oraz zaoszczędzisz fundusze, które możesz przeznaczyć na nowe inwestycje. Wszystkie te usługi razem (a także każdą z osobna) może zapewnić Ci M:BIURO — partner Dnia Szefa oferujący outsourcing dla biznesu.
Kup czas dla siebie i swojego teamu! – [https://mbiuro.com/]